Plavání s miminkem - kdy a jak začít?

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Také patříte mezi maminky, které mají spoustu pochybností a otázek ohledně plavání kojenců? Kdy je vlastně bezpečné a nejlepší začít? Jak je to s vrozenou schopností zadržování dechu? Opravdu kojenci plavou? Odpovědi na tyto otázky jsme pro vás připravili v tomto článku.

Plavání s miminkem – doma nebo v bazénu?

Miminko můžeme začít seznamovat s vodou a s prvními pokusy kojeneckého plavání zhruba v době, kdy je dobře a bezpečně zahojený pupík. Rozhodně by však k němu mělo dojít v domácím prostředí, tedy ve vaně a pod stálým dohledem. Návštěvy bazénů a klubů nabízejících plavání s miminky se doporučuje od čtyř až šesti měsíců.

Zároveň berte s rezervou výraz plavání kojenců, který může zavádět k mylné představě samovolné a reflexní schopnosti plavání u takto malých dětí. Dítě vždy potřebuje vhodné podmínky a pomoc dospělého. Plavání by mělo probíhat formou zábavy a společné relaxace rodiče s dítětem.

Skupinové plavání

Plavecká centra se skupinovou výukou plavání kojenců můžeme navštěvovat zhruba od třetího měsíce věku dítěte. Rodiče se v prvé řadě naučí správné manipulaci s dítětem ve vodě, děti si pomocí písniček a říkánek zvykají na zábavu a aktivity v kolektivu, jde o nenásilnou formu společného sbližování a relaxace.

Samotná výuka plavání přichází na řadu později. Plavání kojenců může také výrazně přispět ke včasnému odhalení některých poruch psychomotorického vývoje, posiluje svaly i páteř a je doporučováno např. i pro miminka s nutností cvičení Vojtovy metody.

Potápění a fotografování pod vodou

Krásné profesionální fotografie malých dětí a kojenců pod vodou vás možná přivedou k nadšenému odhodlání vyzkoušet potápění s dětmi. Je pravdou, že dítě má přibližně do třetího měsíce věku přirozený reflex, kdy při styku s vodou instinktivně krátce zadrží dech, tento reflex však zanedlouho zmizí.

V každém případě byste se k podobným akcím neměli uchylovat bez odborného instruktora, který bývá samozřejmě přítomen i při reklamním, rodinném či jiném fotografování kojenců. Potápění a fotografování pod vodou musí předcházet pečlivá instruktáž a odborný dohled.

Jak vybrat správný kurz

Před přihlášením do kurzu plavání s miminkem je dobré zjistit co nejvíc informací o dané organizaci a jejím programu, ideální je mluvit s těmi, kteří již kurzy navštěvují.

 • informujte se o podrobné metodice výuky a kvalifikaci instruktorů
 • o možnostech zkušebních lekcí
 • o možnosti prohlídky prostor, kde se konají kurzy
 • o splnění hygienické normy (k dispozici na hygienické stanici)
 • o vybavenosti zařízení pro kojence a malé děti tj. přebalovací pulty, dětská restaurace či bistro s dětskými židličkami a možností ohřevu vlastního jídla, atd.
Plavání s miminkem - kdy a jak začít? patří do témat
 • Katka 25.03.2014 13:08:02

  Já chodím do Příbrami do Amálky a tam je bazén přímo na míru miminkům- méně chloru,voda je teplá a každý den se kontroluje na hygieně!

 • Jana 08.10.2012 10:36:02

  Vřele vám doporučuji si na hyg. stanici zjistit jaké
  zařízení má nejlepší výsledky vody, fakt to stojí za to, možná budete i nemile překvapené.


Plavání a potápění patří do témat

Adresář

Poradna na téma Plavání a potápění

Diskutujte na téma Plavání a potápění

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku