Nebezpečí číhá v bazénu - chlor

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Pokud patříte mezi milovníky koupání a vaše dítko je už odmalička rozený plaváček, určitě často navštěvujete bazény. Jenže i když je plavání zdraví prospěšné, chlor používaný k dezinfekci může způsobit nepříjemnosti.

Chlor způsobuje rychlé usmrcení choroboplodných zárodků. Jeho použití má ale i své nevýhody. Ovlivňuje nejen mikroorganismy, ale všechny živé buňky a může způsobit podráždění kůže, očí a horních cest dýchacích, zejména při vdechování aerosolu těsně nad vodní hladinou.

Na vině nejsou přímo dezinfekční přípravky. Kyselina chlorná se v bazénu slučuje s dusitany a dalšími dusíkatými organickými látkami, které se do vody dostanou s močí a potem plavců.

Tím vznikají zdraví škodlivé sloučeniny jako trichloramin, který velmi lehce uniká z vody do ovzduší a je zodpovědný za typický odér chloru v plaveckém bazénu. Ten narušuje ochrannou funkci sliznice průdušek, přes kterou do organismu pronikají alergeny. To následně vede k rozvoji průduškového zánětu.

Z toho je zřejmé, že dezinfekce na bázi chloru je nevhodná pro pravidelné plavce, citlivé jedince a děti. Zvyšuje riziko astmatu, zánětu průdušek a zápalu plic.

Kožní a gynekologické problémy

Častý pobyt v bazénu ošetřeném chlorovou dezinfekcí zhoršuje a v některých případech dokonce vyvolává kožní problémy, jako jsou ekzémy, vyrážky anebo atopický ekzém. Tyto problémy postihují především citlivou pokožku, a proto  pobytem v takové vodě trpí hlavně děti.

Voda z bazénů způsobuje také gynekologické potíže. Chlor má negativní vliv na pochvu. Může svým účinkem nabourat rovnováhu, a tak často dochází k přemnožení patogenů, což vede ke vzniku výtoků. V těchto případech se nejedná o krátkodobý problém. Výtoky se mohou opakovat a navíc se mohou objevit alergické reakce kožního charakteru.

Riziko pro děti do tří let

V poslední době jsou vodní sporty s kojenci a batolaty velkým hitem. Děti se baví a užijí si při nich spoustu zábavy, jenže o rizicích, která jsou spojená s koupáním v bazénu, se moc nemluví.

Jedná se o opakující se infekce horních cest a záněty středního ucha. Děti do tří let jsou na chlor a jeho sloučeniny v bazénové vodě a ve vzduchu nad vodní hladinou nejcitlivější. Jejich plíce se totiž vyvíjejí a vdechování sloučenin chloru může způsobit zdravotní komplikace.

Pokud si užíváte koupání ve svém vlastním bazénu, můžete si na rozdíl od veřejných koupališť a bazénů zvolit způsob dezinfekce vody sami. Z hlediska zdravotních rizik je lepší používat bezchlorovou bazénovou chemii, která vodu ochrání stejně efektivně.

Nebezpečí číhá v bazénu - chlor patří do témat
  • Martin 14.09.2012 09:45:45

    Dobrý den, chci se zeptat jestli škodí prostředí bazénové haly kryté i nám kteří zde pracují 12hodin denĕ.A nakoho se obrátit v přípaďĕ že si myslíme že dýcháme špatný vzduch.Reznou zde i antikorové zábradlí a šrouby a bojíme se hlavnĕ o zdraví a trvalé následky.Dĕkujem za informace.

    • chlor petrik99 14.01.2015 09:50:17

      chlor velmi významně poškozuje zdraví a to v jakémkoli stavu - pití chlorované vody, koupání a plavání v ní a vdechování na pracovišti, doporučuji dohledat info na netu, zatím se nám to tají, poněvadž je to nejlevnější technologie úpravy vody


Plavání a potápění patří do témat

Adresář

Poradna na téma Plavání a potápění

Diskutujte na téma Plavání a potápění

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku