Zdravé plavání – 1. díl

Plavání a pohyb ve vodě obecně je nám blízký po všech stránkách. Již před narozením jsme v těle matky byli odkázaní na pobyt ve vodě. Některé ženy upřednostňují porod do vody, aby přechod z těla matky nebyl pro dítě tak velkým šokem. Plavání v sobě skýtá mnohé výhody. Právě na ně se dnes zaměříme a v příštím díle článku obrátíme pozornost k tomu, jak plavat, aby nám to přinášelo právě tyto pozitivní výsledky.

Plavání - nenáročný sport

Plavání je vedle turistiky snad nejmasovější sport. Navíc není vůbec nákladný. Kvůli plavání nemusíte jezdit k moři a platit si drahé dovolené, stačí vyrazit k nejbližší venkovní vodní ploše. A pokud vám nebude přát počasí, můžete využít krytý bazén.

Plavat může každý

Plavání je aktivita, která není nikterak omezena věkem a i v případě zdravotních potíží může tento sport být příjemným a velmi užitečným. Voda zmenšuje sílu a účinky, které má na naše tělo gravitace, což přináší odlehčení naší páteři. Plavání se proto doporučuje jako rehabilitace při bolestech zad. Pohyb končetin ve vodě příznivě prospívá kloubům a zvyšuje jejich pohyblivost.

Plavání je vhodné i pro těhotné ženy. Odlehčí se při něm zádům, na něž je kladena větší zátěž rostoucím bříškem. Uvolní se také cévy v oblasti pánve a nohy jsou lépe prokrveny.

Pozitivní vliv na zdraví i psychiku

 • Při tomto pohybu se rovnoměrně zatěžuje svalstvo celého těla. Svalstvo tedy bude sílit, a pokud budete plavat pravidelně a s určitou intenzitou, tento sport se jistě odrazí na vaší postavě.
 • Plavání má příznivý vliv na srdeční činnost a prokrvení celého těla. Snižuje krevní tlak a má preventivní působení proti křečovým žilám či infarktu.
 • Tím, že při plavání pravidelně dýcháme a překonáváme tím tlak vody, trénujeme své dýchací svalstvo a zlepšujeme výkonnost plic.
 • Plavání, stejně jako jiné sportovní aktivity, prospívají k lepší účinnosti inzulinu, čímž je lépe kontrolována hladina cukru vkrvi.
 • Nelze taktéž opomenout otužování při plavání. Voda je obvykle chladnější než okolní prostředí, a dochází tedy k rozvoji termoregulačních schopností organismu a k celkovému posílení obranyschopnosti.
 • Plavání má nezanedbatelný pozitivní vliv i na lidskou psychiku. Uklidníme zde své nervy, které mohou být vypjaté z každodenního stresu, vylepšíme si náladu a zbavíme se černých myšlenek.

Co pro vás plavání znamená? Máte rádi pohyb ve vodě?

Zdravé plavání – 1. díl patří do témat
 • voda v těhotenství Ilona 26.04.2011 09:09:20

  Potvrzuji, že plavání a vůbec pobyt ve vodě v těhotenství je opravdu bezva. V posledních měsících těhotenství mě už při chůzi celkem bolely kyčle, chůze byla pro mě namáhavější, a vůbec jsem byla taková neohrabaná. Ve vodě jsem ale zase měla aspoň na tu hodinku volnost pohybu, mohla jsem se protáhnout dle libosti, zabrat jinými svaly než při pohybu na souši, bezbolestně a bezbariérově se uvolnit (na souši vždy překáží břicho), no prostě paráda.

 • Voda novina 20.12.2010 19:46:00

  Pohyb ve vodě ano, plavu ráda všechny styly, ale potápění ráda nemám... Vodu - řeky, potoky, jezera, plnou vanu - mám moc ráda, jsem totiž rak :-)

 • plavba marta 50 24.07.2010 18:50:50

  jsem náruživý plavec,vodu přímo zbožnuji ,když jsem se učila v rybníce v 9 letech plavat/ s kruhem/zahákly se mi tam nohy ,rozbila jsem si hlavu o kámen na dně a málem se utopila ale díky tomu dnes umím dobře plavat ,mám výdrž a hlavně-RADOST z volnosti vody

 • Plavání schvaluji Adri 21.07.2010 16:46:56

  Ahoj zdravím, co se týče plavání, můžu jedině doporučit. Nenásilná forma sportu. Vždy jsem byla líná běhat, nebo se nějak dřít ve fitku, hlavně když jsem začínala se sportem, proto jsem se rozhodla, že skusím plavání, abych měla hezčí postavičku. Po 3 měsících plavání 2-3krát týdně jsem ne, že jen cítila, ale i viděla menší výsledky. Dokonce jsem se posílila i psychicky a teď fitko dávám i ve 30 stupních celsia. Není ze mě žádná armádní žena, ale lenoch už taky nejsem. Super....je to cesta ke zdraví,

 • voda! Markéta 21.07.2010 09:17:58

  Miluju vodu! Nemůžu bez ní žít! A to nemám na mysli pitný režim...


Plavání a potápění patří do témat

Adresář

Poradna na téma Plavání a potápění

Diskutujte na téma Plavání a potápění

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku