Plavání a potápění

Zdravé plavání – 1. díl

Michaela Holá
21.07.2010

Plavání a pohyb ve vodě obecně je nám blízký po všech stránkách. Již před narozením jsme v těle matky byli odkázaní na pobyt ve vodě. Některé ženy upřednostňují porod do vody, aby přechod z těla matky nebyl pro dítě tak velkým šokem. Plavání v sobě skýtá mnohé výhody. Právě na ně se dnes zaměříme a v příštím díle článku obrátíme pozornost k tomu, jak plavat, aby nám to přinášelo právě tyto pozitivní výsledky.

Plavání - nenáročný sport

Plavání je vedle turistiky snad nejmasovější sport. Navíc není vůbec nákladný. Kvůli plavání nemusíte jezdit k moři a platit si drahé dovolené, stačí vyrazit k nejbližší venkovní vodní ploše. A pokud vám nebude přát počasí, můžete využít krytý bazén.

Plavat může každý

Plavání je aktivita, která není nikterak omezena věkem a i v případě zdravotních potíží může tento sport být příjemným a velmi užitečným. Voda zmenšuje sílu a účinky, které má na naše tělo gravitace, což přináší odlehčení naší páteři. Plavání se proto doporučuje jako rehabilitace při bolestech zad. Pohyb končetin ve vodě příznivě prospívá kloubům a zvyšuje jejich pohyblivost.

Plavání je vhodné i pro těhotné ženy. Odlehčí se při něm zádům, na něž je kladena větší zátěž rostoucím bříškem. Uvolní se také cévy v oblasti pánve a nohy jsou lépe prokrveny.

Pozitivní vliv na zdraví i psychiku

  • Při tomto pohybu se rovnoměrně zatěžuje svalstvo celého těla. Svalstvo tedy bude sílit, a pokud budete plavat pravidelně a s určitou intenzitou, tento sport se jistě odrazí na vaší postavě.
  • Plavání má příznivý vliv na srdeční činnost a prokrvení celého těla. Snižuje krevní tlak a má preventivní působení proti křečovým žilám či infarktu.
  • Tím, že při plavání pravidelně dýcháme a překonáváme tím tlak vody, trénujeme své dýchací svalstvo a zlepšujeme výkonnost plic.
  • Plavání, stejně jako jiné sportovní aktivity, prospívají k lepší účinnosti inzulinu, čímž je lépe kontrolována hladina cukru vkrvi.
  • Nelze taktéž opomenout otužování při plavání. Voda je obvykle chladnější než okolní prostředí, a dochází tedy k rozvoji termoregulačních schopností organismu a k celkovému posílení obranyschopnosti.
  • Plavání má nezanedbatelný pozitivní vliv i na lidskou psychiku. Uklidníme zde své nervy, které mohou být vypjaté z každodenního stresu, vylepšíme si náladu a zbavíme se černých myšlenek.

Co pro vás plavání znamená? Máte rádi pohyb ve vodě?

Autor: Michaela Holá

Co by měla obsahovat cestovní lékárnička
Jaké hračky jsou vhodné pro naše děti