Plavání a potápění

Pozor! Medúza ...

Pavlína Šourková
04.07.2009

Nádherné mořské „tanečnice", to jsou medúzy. Medii proběhla zpráva, že nebezpečné medúzy míří i do Středozemního moře. A tam za letním odpočinkem jezdí spousta Čechů. Proto je dobré vědět, jak se jedovaté krásce ubránit!

Mořské tanečnice, medúzy mohou být téměř průhledné i různě zbarvené. Ale jejich ladné pohyby, krásu a eleganci bychom měli pozorovat pěkně zdálky. Produkují totiž jed, který může člověka i zabít.

Žahnutí medúzou

Pokud se vás medúza dotkne svým žahavým chapadlem, okamžitě ucítíte ostrou bolest. Jedem, který produkují, naleptají kůži a vyvolají popáleniny. Objeví se pupínky, jichž se jen obtížně zbavíte, někdy po nich zůstávají jizvy navždy. Často se také objevuje zvracení, nevolnost a bolest hlavy. Jestliže vás zasáhne na větší ploše těla, můžete dokonce ztratit vědomí. Také šok ze zranění může výjimečně způsobit i utonutí.

První pomoc

Při zasažení medúzou nejprve utečte z vody. Postižené místo pak omyjte vodou a roztokem síranu hořečnatého (je obsažen i v mořské vodě). Event. použijte čistý písek, kterým oškrábejte zbytek přilepených žahavých chapadel. Místo se pak musí opatrně vydezinfikovat kysličníkem nebo alkoholem. Vhodné je nanesení krému nebo gelu s antihistaminikem. Prý i syrová rajčata a levandulový éterický olej pomáhají ulevovat od bolesti.

Preventivní opatření

Prvním preventivním opatřením je vyhýbat se místům, kde si medúzy libují. Na jejich výskyt by vás mohla upozornit vlajka s modrými medúzami na bílém pozadí, která nově varuje před těmito bezobratlými živočichy. Jako obyčejný plavec si vybírejte pláže s ochrannými sítěmi. Při potápění mějte vždy ochranný oděv. Pokud na nějakou narazíte, nikdy se jí nedotýkejte.

Objevila se také mast, která prý medúzy odpuzuje. Jmenuje se Safe Sae. Do masti je přidána látka tvořená rybkou zvanou klaun očkatý, který je proti žahnutí imunní.

Ve Středozemním moři je sice velmi malá pravděpodobnost, že narazíte na nejjedovatější medúzu čtyřhranku smrtelnou, ale i setkání s méně nebezpečnou „tanečnicí moře" může způsobit nemalé potíže.

Pozor! Medúza může vypadat třeba jako obyčejný igelitový pytllík! Než se ponoříte do vln, důkladně se rozhlídněte.

Setkali jste se někdy s medúzou?

Autor: Pavlína Šourková

Na dovolenou s Kinedrylem
Zdravé jahody, ale pozor ne pro každého

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Laktační psychóza
Laktační psychóza

Laktační psychóza

Pro každou matku by mělo být narození dítěte tím nejkrásnějším okamžikem v životě. Existuje však onemocnění, které toto období může proměnit v peklo pro celou rodinu. Je to laktač ...