Pozor! Medúza ...

Nádherné mořské „tanečnice", to jsou medúzy. Medii proběhla zpráva, že nebezpečné medúzy míří i do Středozemního moře. A tam za letním odpočinkem jezdí spousta Čechů. Proto je dobré vědět, jak se jedovaté krásce ubránit!

Mořské tanečnice, medúzy mohou být téměř průhledné i různě zbarvené. Ale jejich ladné pohyby, krásu a eleganci bychom měli pozorovat pěkně zdálky. Produkují totiž jed, který může člověka i zabít.

Žahnutí medúzou

Pokud se vás medúza dotkne svým žahavým chapadlem, okamžitě ucítíte ostrou bolest. Jedem, který produkují, naleptají kůži a vyvolají popáleniny. Objeví se pupínky, jichž se jen obtížně zbavíte, někdy po nich zůstávají jizvy navždy. Často se také objevuje zvracení, nevolnost a bolest hlavy. Jestliže vás zasáhne na větší ploše těla, můžete dokonce ztratit vědomí. Také šok ze zranění může výjimečně způsobit i utonutí.

První pomoc

Při zasažení medúzou nejprve utečte z vody. Postižené místo pak omyjte vodou a roztokem síranu hořečnatého (je obsažen i v mořské vodě). Event. použijte čistý písek, kterým oškrábejte zbytek přilepených žahavých chapadel. Místo se pak musí opatrně vydezinfikovat kysličníkem nebo alkoholem. Vhodné je nanesení krému nebo gelu s antihistaminikem. Prý i syrová rajčata a levandulový éterický olej pomáhají ulevovat od bolesti.

Preventivní opatření

Prvním preventivním opatřením je vyhýbat se místům, kde si medúzy libují. Na jejich výskyt by vás mohla upozornit vlajka s modrými medúzami na bílém pozadí, která nově varuje před těmito bezobratlými živočichy. Jako obyčejný plavec si vybírejte pláže s ochrannými sítěmi. Při potápění mějte vždy ochranný oděv. Pokud na nějakou narazíte, nikdy se jí nedotýkejte.

Objevila se také mast, která prý medúzy odpuzuje. Jmenuje se Safe Sae. Do masti je přidána látka tvořená rybkou zvanou klaun očkatý, který je proti žahnutí imunní.

Ve Středozemním moři je sice velmi malá pravděpodobnost, že narazíte na nejjedovatější medúzu čtyřhranku smrtelnou, ale i setkání s méně nebezpečnou „tanečnicí moře" může způsobit nemalé potíže.

Pozor! Medúza může vypadat třeba jako obyčejný igelitový pytllík! Než se ponoříte do vln, důkladně se rozhlídněte.

Setkali jste se někdy s medúzou?

Pozor! Medúza ... patří do témat
 • Medúza a popálení Nikola 02.07.2012 19:17:48

  Nedávno jsem byla ve Španělsku v Blanesu ( Costa Brava ) a asi 4(5) den byly obrovské vlny v moři tak jsem do toho moře šla s kámoškou a mamkou...:) vlny byly dokonalé ale pak jsme si všimli že nás ty vlny odtáhli docela daleko od deky...moc sme to neřešili a dál jsme si užívali vlny ...ale pak před mamkou něco plavalo...já se koukla a hned mě napadlo jedno slovo: Medúza....tak sem řekla mamce ať plave pryč
  ( kámoška byla někde vzadu ) já plavala dál do moře a asi po 20 cca 30 sekundách mamka řekla že už jde na deku ať jdu s ní..tak sem šla..když sem vylejzala z vody ( mamka vylejzala jinudy ) tak sem ucítila takovou bolest jako by sem se dotkla kopřivy...strašně mě pálila noha...tak sem to řekla mamce...chvilku jsem kulhala a pak sem si lehla na deku..mamka řekla ať ji tu nohu ukážu..tak sem ji ukázala a měla sem ji červeně napuchlou a v ní takový pupínky....popálení mám do teďka teda už asi něco přes týden...
  prosím vás napište mi někdo na email jestli nevíte do kdy zmizí to popálení a jestli mi nezůstane věčnost. Děkuji..

  • Re: Medúza a popálení Věra 07.06.2016 20:37:37

   Před 35 lety v bývalé Jugoslávii žahla medúza mou, tehdy 7-letou dceru. Bolest hlavy, zvracení, horečka. Jezdili jsme denně asi 10 dní na převazy a ošetření do nemocnice na Makarské. Dodnes má na stehně jizvy od tří chapadel. Jako kdybyste otiskli na stehno prsty.

  • Re: Medúza a popálení Šárka 20.07.2012 23:04:14

   Medúza se mi přisála na nohu na dovolené v Tunisu v Hamammetu.Docela trvalo než se mi podařilo jí ze sebe strhnout, byla jsem totiž ve vlnách a v hloubce.Nebýt manžela a jeho pomoci nedoplavala bych na břeh,protože jsem měla úplně umrtvené koleno a ruku od toho jak jsem jí strhávala.Jizvy se mi hojily půl roku,ale nezůstaly,což je důležité,jinak bych dnes chodila s pěkně zjizvenou nohou.

   • Re: Re: Medúza a popálení Dagmar 21.08.2014 12:11:21

    Ahoj.
    Pred tydnem jsme se vratili z Tuniska-Hammamet.
    Take jsem se bohuzel s touto tanecnici setkala.Prvni mi v dovadeni mezi vlnami pristala pekne mezi stehny a nez jsem stihla vylezt v more,na prso se mi prilepila dalsi.Sama lepsi mista :( Bolest jako kdyz mne miliony jehlicek boda a boda...Okamzite jsem se dobelgala do plazove sprchy a na hotelu postrikala Detollem.(desinfekci)
    Popaleniny mezi stehny nastesti do vecera zmizelo ale na prsu mam stale cervene pupinky :(
    No,hlavne ze zijem-ze jo :-*)

  • Re: Medúza a popálení Ladislav Forejt 08.08.2012 14:41:16

   stalo se mi to taky,ale jenom lehke popaleni takze to zmizelo asi za cca.4 hodiny.ja sem mzslel ze na tu nohu v yivote neslapnu.ted nemam ani jizvy ya par hodin v poho.jedna rada na zaver pomohl mi zyrtek to je prasek volne prodejny v lekarne
   hezkou dovolenou

 • medúza Alena 27.07.2015 13:46:02

  Setkala jsem se s medúzou na Sardinii. byla malá, tak kolem 10 cm klobouček, ramínka tak 15 cm, hnědofialová, podle fotky talířovka svítivá. Žahla mě asi 2 metry od břehu a musím říct, že jsem snad nikdy nezažila takovou bolest. V první chvíli jsme myslela, že mi něco ukouslo kus ruky. Do dneška mám na ruce flek a to už je to tři týdny.

  • Re: medúza Markuš 27.09.2015 10:21:31

   Pálí pouze jako kopřiva ,ne víc,,!!! , U Andalusie jsme je také měli.

 • Palmová riviéra Radka 01.08.2015 09:47:22

  minulý týden jsme byli na Palmovce ve střední Itálii..medúzy tam byly a žahaly. Nevím co za druh, přestože syna požahala snad metr od břehu, vůbec jsme ji neviděli. Osypal se, plavčík ho ponatíral mastí, den strávil ve stínu a bylo to dobré. ;)

 • Srí lanka Honza 15.06.2015 21:09:31

  Dneska tady byli velké vlny a po pláži se válelo spousta malých medůzek cca 5 cm. Byly průhledné špičaté a v té špičce měli něco fialového, chapadla měli okolo 30 cm dlouhé. Nikdo se kvůli vnám nekoupal, tak jsme se synem stavěli hrady z písku. Když jsem se šel opláchnout jen na kraj, jedna se mi obtočila kolem nohy. Tu bolest bych přirovnal jako když vám někdo přiloží rozžhavené železo na kůži. Šli jsme tedy na pokoj dát na to nějakou desinfekci a než jsme tam došli bolela mě už celá noha. Šel jsem se zeptat na recepci jestli na to nemají nějakou mast a oni když to viděli hned volali lékaře. Než dorazil doktor už mě bolelo v zádech, břiše, bylo mi na zvracení a chtělo se mi spát. Musel jsem sníst 10 prášků, dostal jsem 2 injekce, doktor říkal že to bylo naštěstí v čas, že už dneska skončilo 10 lidí v nemocnici. Byla to nějaká prudce jedovatá medůza, teď jsem na pokoji obklopen vodou, kokosama, melounama a dostal jsem tři pytlíky prášků (cca 50). Proto rada na závěr, pokud jste na nějaké exotické dovolené nepodceňujte žahnutí medúzou!!! Kdyby mě požahala na více místech, ztratil bych během chvíle vědomí a dostával se z toho okolo půl roku...

 • Martin 02.08.2014 13:28:11

  medúzu v Tunisu jsem pocítil na ruce.Po říletu do Tunisu jsem okamžitě utíkal do moře a po 5 min. už jsem ji měl na ruce.Stahnul jsem ji z ruky a šel na pokoj si to namazat fenistilgelem.3 mm vysoké otoky.Šel jsem se koupat teda do bazénu.Bylo to stále nepříjemné.Zašel jsem si pro pití a číšník si toho všimnul,něco mumlal,ukazal na mou ruku a dal mi rozřízlé rajče.Mazal jsem si to několikrát denně a pomohlo!!!

 • ne všechny medúzy jsou nebezpečné Vlasta 10.10.2013 18:33:06

  Ne všechny medúzy jsou jedovaté - !!! I když je lepší si dávat pozor . U nás v Itálii v moři u pláží mezi Ravenna a Cervia jsou občas když je moře hodně teplé taky medúzy - jsou to talířovky ušaté - nemají žahavá chapadla , NEŽAHAJÍ - jsou průhledné asi jako silikonové trochu kluzké balíčky , největší co jsme našli měla velikost desertního talíře ,a nahoře mají něco jako růžově nahnědlý obrys čtyřlístku - děcka si s nima normálně hráli ., ale pozor objevili jsme občas i jiný druh té jsme se pro jistotu vyhli , nebyla sice velká , ale jistota je jistota , měla chapadélka , hlavu (nebo jak tomu říkají odborníci - plovací zvon )měla asi v průměru 5 cm a připadala mi tak trochu do hněda - bohužel jsem nezjistila co je to za druh - možná talířovka svítivá - ta člověka prý umí pěkně požahat , sice psali že se vyskytuje spíše víc u Sicílie ale ,.. ta medúza na obrázku u článku je zrovna talířovka ušatá .

 • Ajka 31.07.2013 11:54:39

  My jsme byly v Řecku na ostrově asi Toroni a plavaly jsme když najednou mně strašně zabolela celá ruka(a to jsme byly hodně blízko pláže-2m) vylezla jsem z vody a mamka se mnou šla na pokoj ruka mi do te doby na některých místech zčervenala a místa byla opupínkovaná dostala jsem na to jakousi mast a lék Zodag a ještě cosi Zodag byl myslím asi na kopřivku...Večer už se mravenčení strácelo a ruka odčervenávala (trvalo to 4hod) hlava se mi na začatku točila a bylo mi mírně le amle pak ok teď už mi zbylo jen jakesi jakoby štípance od komára které když trochu poškrabu na chvíly cítím.A JE JEDNA RADA VZIT UBROUSEK NALIT NA NEJ OCET A DVE HODINY SILNEJ DRZET

 • nebezpečné medůzy eva babická 26.10.2012 19:12:43

  Vloni v jižním Tunisku, po bouřce jsem plavala v moři. Najednou jsem cítila strašnou bolest, jako kdyby vás žahla elektr.žehlička. Do jedné hodiny jsem začala zvracet, dostala teplotu a úplně jsem se cítila jako ochrnutá. Ledový pot mi stékal z celého těla.Přidalo se zvracení a průjem. Myslela jsem, že umírám. Nechtěla jsem volat doktora, ani jsem neměla sílu zvednout telefon na pokoji. Do rána se mi udělalo lépe, jen bolel žaludek. Celý týden jsem nemohla nic jíst. A proto pozor. I ve středozemním moři mohou být silně toxické medůzy.

 • Jirka 29.08.2012 16:23:43

  Ahoj, letos jsme jeli do řecka a u břehu byli hejna medůz, bohužel jsem to zjistil až když mi popálili celou levou ruku, bradu a levou část hrudníku. Pupínky se mi sice udělali ale zmizeli spolus s bolestí večer. Jinak byli nádhrené :D:D

 • Nečekané překvapeni Ancicka22 24.08.2012 18:29:55

  Ahoj je mi 12 a s medůzou nemám moc dobrou vzpomínku Asi tak pred 14 dny jsem jela do chorvatska a poslední den v mori jsem u břehu uklouzla o mech a spadla jsem přímo na ní. ucítila jsem velikou bolest ihned jsem vylezla z vody a umyla se ale na celém koleni se mi udělaly pupeny v podobě podkovy jelikož jsem neměla internet ani počítač neudelala jsem nic než první dvě fáze.ted mám poleptanou kůži a jizvy budu možná na koleni nosit až do konce života :(

 • Meduza ve Vietnamu David 18.08.2012 14:08:28

  Moji sestru žáhla meduza do ruky a pote ji napuchla a ma pupinky,mi jsme nevěděli ze ve Vietnamu mužou byt taky takové zbarvene meduzi.Prosím pošlete na email jak dlouho tO bude trvat než to zmizne. Děkuji
  Je to dOcleá malé cca 5cm na 2-3cm

 • Nikol 16.07.2012 21:26:55

  Včera na Ibize jsme po After party šli plavat na skalové udolí,byli jsme dost v naladě ještě ..Skákali jsem ze skaly moře krásný čistý ale když sem plavala najednou sem ucítila šílenou bolest nic jsem neviděla myslela jsem si že mě koušou pyraně byla to taková bolest že sem začala řvát ještě že sem měla kolem sebe kamarady jinak bych se utopila je to šílený pocit uplná bezmocnost..vyhybejte se jim velkým oboukem a nedoporučuju plavat v místech kde moc neplavou lidi.

 • nepříjemné setkání s medúzou Zuzana 21.06.2012 13:57:20

  Minulou sobotu mě na Rhodosu požahala medúza celou pravou ruku. Plavala jsem v hloubce proti proudu, nic neviděla a náhle šílená bolest, rvala jsem to dolů, byla jsem dost daleko od břehu. Doplavala jsem na břeh, protože pud sebezáchovy je opravdu značný. Bylo mi pak špatně, určitě byla jedovatá. Nevěděla jsem, že by na to mohl pomoci ocet, jinak bych si o něj v hotelu řekla. Šla jsem do lékárny, prodali mi gel na medúzy a komáry za 10 Euro. Odpoledne tam byl doktor, dopoledne jen prodavačka, ten mi namazal celou ruku hustou bílou mastí a teprve poté bolest ustala. Ale bolelo mě to asi pět hodin. Široko daleko nikdo takový rozsah popálení neviděl, i když několik lidí medúza lehce švihla přes ruku či nohu. Mě požahala v roce 1995 v Cammes, ale jen lehce, tehdy mi špatně nebylo. Možná pokud by člověk měl slabší srdce, tak by se mohl i utopit. Ještě štěstí, že to bylo předposlední den pobytu, jinak bych si vůbec plavání v hloubce neužila, pořád bych se rozhlížela a bála...

 • Setkáni s medůzou Sebastian 01.08.2010 15:54:04

  Zrovna včera ve Francii na jihu jak je město Bordeaux ale přímo na Saint Jean de Luz jsem byl v oceanu a plavali jsme s tatkou na kameny jak byl odliv v oceanu, tak jsem za ním plaval a žahla mě medůza ja jsem nevěděl co se děje tak jsem začal řvát a chytil jsem se tatky kolem ramen a vypadala fialově... jen takovy tenky proužek a nešlo mi to sundat tak to tatka poté nějak sundal a šli jsme na plavčikárnu a tam mi to potřeli nějakou pěnou a setřeli a poté jsem šel pod sprchu, stal jsem tam cca 10min. A šel jsem k auto protože jsme tam byli kamionem... Po dvou hodinach to přestalo palet... A ja jako vašnivý potápěč se strejdou vím že se to ma taky třít octem takže doporučuji ocet... A nedoporučuji střet s med§zou je to velmi nepřijemné a palí to...

 • meduza ondra 05.06.2010 14:10:18

  ja se setkal s meduzou v chorvatsku byla asi velka tak 5cm pozoroval jsem ji a pak jsem se radsi vynoril a sel jsem na brech

 • medúza Francie Jiky 28.12.2009 21:34:10

  Mě kdysi požahala medúza v jižní Francii a pálilo to fest, naše zdravotnice pořádně nevěděla co s tím, tak jsme to nechaly být. Rána mi hnisala asi ještě dva týdny po tom a dětská doktorka prohlásila, že to v životě neviděla. Naštěstí časem se to zahojilo, jizvy jsem měla asi 3roky a ted po nich není ani stopa. Jen se děsím dalšího požahání, takže si dávám velký pozor a sebou beru fenistil i kvůli meduzám.

 • Medůzy Alena 03.09.2009 00:02:48

  Na dovolené v Tunisku- Tregui Club, jsme obden viděli v moři několik Medůzek. Jedna mě mírně žahla, bylo to jako brnění, nebo jako od kopřivy, každopádně bylo dost nepříjemné se pořád rozhlížet, jestli zrovna neplavou vedle vás…Nejvíce jich bylo vidět když byli vlny a pokud bylo moře klidné, žádnou jsme neviděli.Nám radily že požahnutí medůzou, se má na postižené místo přiložit rajče.

 • Meduza Bohdana 01.09.2009 22:38:09

  Setkala jsem se s Meduzama v Bulharsku.Taky jsem se obávala požahání,zejména mých dětí.Páč se ráda potápím,tak jsem byla fascinována malýma,ale i vetšíma meduzkama.Plavaly pode mnou,bála jsem se,ale je to krásné pozorovat je jak se ladně vznáší ve vodě.Malý Bulhar nám předvedl,že se bát nemusíme.Šlo o průhledné meduzy,nežaha­ly.Dcera je pak brala do ruk a chodila nám je ukazovat až na deku.Po pár dnech se i náš malý nejprve vystrašený syn přinesl jednu menší ukázat.Myslím tedy,že průhledné nejspíše nežahají.B.

 • medúzy na Elbě petr 29.07.2009 12:25:23

  Na Elbě jsme se setkali s malými potvůrkami zvanými medúza. Pokud ji v moři někdo objevil, všichni naráz utíkali z moře. Byly průhledné a fialově zabarvené, žádných extrémních velikostí, 5 – 10 cm, víc ne. Moji ženu však žahla. Když vyšla na břeh, místní starousedlíci ji ihned inkriminované místo potřeli ze země sebraným oblázkem a poradili, aby si na něj přiložila obklad z olivového oleje smíseného s octem. 6ádné velké jizvy se nekonaly.

 • medúza Kamča 12.07.2009 21:17:03

  Viděla jsem medúzy na italském ostrově Elba, malé fialové, myslím si, že nežahaly, neviděla jsem ani jejich chapadla, ale lidi se normálně koupali. Dál jsem viděla veliké medúzy v Řecku, měly červený okraj a vypadaly nebezpečně a jiný druh také v Řecku, jen takové průhledné „pytlíky“, u kterých mi nějaká paní říkala, že nežahají a brala je do ruky. Další hnědá, krásná, tu jsem viděla v Chorvatsku, ale byla nejspíš mrtvá, jenom tak se pohupovala, neplavala sama. a konečně naposledy jsem toto léto viděla cca 5 medúz (3 v hejnu) v Itálii u městečka Lerici na Cinque Terre, byly veliké jako fotb.míč a měly fialový okraj. Mamka se jí dotkla omylem na hlavě..Potom nějakou slečnu medúza žahla a slečna rychle utíkala asi do hotelu. Zajímalo by mě, zda jsou tyto druhy jedovaté, nebo co všechno způsobují.

 • medúza Kristýna 10.07.2009 21:10:23

  S medúzou jsem se setkala jako osmiletá holčička v Monaku, požahala mě 3× a na pamatku mi zůstala naštěstí jen jedna menší jizva na ruce…

 • setkání s medúzou Míra 07.07.2009 13:52:29

  Setkal jsem se s medúzou ve Francii, ale byla to taková malá potvůrka, takže mě žahnutí pálilo jako po kopřivách, ale nic vážnějšího. Do večera to bylo pryč. Tu mast si ale raději pořídím. Nemáte s ní někdo zkušenosti, jestli to pomáhá. abych nekupoval zajíce v pytli:(


Plavání a potápění patří do témat

Adresář

Poradna na téma Plavání a potápění

Diskutujte na téma Plavání a potápění

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku