Mokré plavky mohou způsobit nepříjemné problémy

Příjemné osvěžení ve vodních nádržích, řekách či bazénech v době nastupujících letních tropů s sebou bohužel někdy přináší i nečekané problémy, které může způsobit delší pobyt v mokrých plavkách. Vlhké plavky ponechané delší dobu na našem těle nemusí způsobit pouze běžné prostydnutí, podporují také vznik kvasinkových onemocnění . Přirozené poševní prostředí je křehké, a pokud je narušeno, dochází k přemnožení kvasinek a mykotickému zánětu.

Kvasinkové onemocnění patří mezi nejčastější gynekologické problémy. Projevuje se svěděním, pálením a také výtokem. Obvykle se přidává zarudnutí zevních rodidel, případně bolesti při močení a při pohlavním styku. Poševní výtok bývá hustý, bílý a typicky tvarohovitý.

Pochva je normálně osídlena bakteriemi, mezi něž patří i kvasinka rodu Candida. Ta se za určitých okolností může pomnožit a způsobit onemocnění, které se podle ní nazývá kandidóza. Nejčastěji k tomu dochází při oslabení organismu - při léčbě antibiotiky, v těhotenství a při nachlazení.

Příčiny rozmnožení kvasinky Candida

 • těsné oblečení
 • prádlo z umělých materiálů
 • vlhko v oblasti pohlavních orgánů
 • tření v rozkroku například při turistice či sportování
 • horké koupele
 • parfémované menstruační či vložky
 • barevný a navoněný toaletní papír
 • špatně vymáchané prádlo
 • koupání ve špinavé vodě

Potíže mohou vyvolat také mokré plavky, které způsobí podchlazení pánve. To sníží její prokrvení a imunitní systém pak nedokáže v pochvě udržet rovnováhu baktérií. Velká část žen těmito potížemi trpí opakovaně, v takovém případě je dobré mít u sebe první pomoc. Nejúčinnější jsou přípravky, které vám předepíše váš gynekolog. Jsou to většinou vaginální čípky či krém. V lékárnách jsou také k dispozici různé volně prodejné preparáty. Buď ničí přemnožené bakterie nebo kvasinky, či pomáhají obnovit kyselé poševní prostředí. Na trhu je i přípravek, který tyto účinky kombinuje. Existují buď ve formě bobulí, krémů nebo jde o preparáty určené k výplachům.

Pokud je v pochvě ale skutečně zánět, což se obvykle projeví horšími potížemi a také tím, že po použití volně prodejných preparátů problémy neustupují, musí lékař předepsat antibiotikum nebo antimykotikum a výplach pak slouží jen jako podpora léčby.

Nechcete-li dát kvasinkám šanci, ihned po koupání se převlečte do suchého oblečení. Léto je opravdu obdobím zvýšeného rizika poševních infekcí. Mokré plavky, neprodyšné spodní prádlo, upnuté džíny, nadbytečná konzumace nanuků a zmrzlin, koupání ve špinavé vodě, to všechno je živná půda pro rozmnožení kvasinek v našich intimních oblastech.

A co dělat, když vás kvasinková infekce zaskočí daleko od domova, bez léčivých přípravků v kabelce, bez možnosti návštěvy doktora? Kupte si bílý jogurt s živou kulturou a ten aplikujte přímo do pochvy. Tento recept je velmi starý, ale dodnes ženskými lékaři uznávaný.

 

Máte zkušenost s kvasinkovým onemocněním. Který přípravek vám nejlíp pomáhá. Myslíte, že stačí ty volně prodejné?

Mokré plavky mohou způsobit nepříjemné problémy patří do témat
 • mokré plavky Danča 07.01.2011 14:21:46

  Nemusí to bý jen mokré plavky, třeba samoléčba chřipky se mi nevyplatila. Jsem taky alergička. První příznaky člověk podcení a DO 2 DNŮ JE TO PEKLO. Nepomáhají hojivé krémy, člověk je mrzutý a protivný. Opravdu je osvědčen jogurt, který se aplikuje několikrát denně, ale nejvíc pomáhá v noci. POUZE pravý jogurt s živou kulturou.

 • :-) Jack 29.06.2010 09:42:41

  Já furt říkám, že je nejlepší se koupat bez plavek

  • Re: :-) novina 30.12.2010 16:31:37

   já se koupu bez plavek ............ale doma, haha

  • Re: :-) Jája 30.12.2010 00:48:53

   To pak není žádná nuda. ;-)

 • Mokré plavky novina 19.12.2010 18:22:56

  Vždycky mi maminka říkala, když vylezeš z vody, sundej si ty mokrý plavky...no a tak to dělám i teď i když tu maminka léta není .....(maminka se má poslouchat, ví co říká... taky říkala, nos v zimě košilku, v létě to poznáš..)

 • souhlas Žaneta 29.06.2010 11:49:50

  Jo, pánové, souhlas, ale jsou místa, kde prostě bez plavek na pláž či do vody nemůžete!

 • :-) Noys 29.06.2010 10:42:17

  Však oblékat se do vody, co je to za výmysl? :-)


Plavání a potápění patří do témat

Adresář

Poradna na téma Plavání a potápění

Diskutujte na téma Plavání a potápění

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku