Plavání a potápění

Mokré plavky mohou způsobit nepříjemné problémy

Šárka Balcarová
29.06.2010

Příjemné osvěžení ve vodních nádržích, řekách či bazénech v době nastupujících letních tropů s sebou bohužel někdy přináší i nečekané problémy, které může způsobit delší pobyt v mokrých plavkách. Vlhké plavky ponechané delší dobu na našem těle nemusí způsobit pouze běžné prostydnutí, podporují také vznik kvasinkových onemocnění . Přirozené poševní prostředí je křehké, a pokud je narušeno, dochází k přemnožení kvasinek a mykotickému zánětu.

Kvasinkové onemocnění patří mezi nejčastější gynekologické problémy. Projevuje se svěděním, pálením a také výtokem. Obvykle se přidává zarudnutí zevních rodidel, případně bolesti při močení a při pohlavním styku. Poševní výtok bývá hustý, bílý a typicky tvarohovitý.

Pochva je normálně osídlena bakteriemi, mezi něž patří i kvasinka rodu Candida. Ta se za určitých okolností může pomnožit a způsobit onemocnění, které se podle ní nazývá kandidóza. Nejčastěji k tomu dochází při oslabení organismu - při léčbě antibiotiky, v těhotenství a při nachlazení.

Příčiny rozmnožení kvasinky Candida

  • těsné oblečení
  • prádlo z umělých materiálů
  • vlhko v oblasti pohlavních orgánů
  • tření v rozkroku například při turistice či sportování
  • horké koupele
  • parfémované menstruační či vložky
  • barevný a navoněný toaletní papír
  • špatně vymáchané prádlo
  • koupání ve špinavé vodě

Potíže mohou vyvolat také mokré plavky, které způsobí podchlazení pánve. To sníží její prokrvení a imunitní systém pak nedokáže v pochvě udržet rovnováhu baktérií. Velká část žen těmito potížemi trpí opakovaně, v takovém případě je dobré mít u sebe první pomoc. Nejúčinnější jsou přípravky, které vám předepíše váš gynekolog. Jsou to většinou vaginální čípky či krém. V lékárnách jsou také k dispozici různé volně prodejné preparáty. Buď ničí přemnožené bakterie nebo kvasinky, či pomáhají obnovit kyselé poševní prostředí. Na trhu je i přípravek, který tyto účinky kombinuje. Existují buď ve formě bobulí, krémů nebo jde o preparáty určené k výplachům.

Pokud je v pochvě ale skutečně zánět, což se obvykle projeví horšími potížemi a také tím, že po použití volně prodejných preparátů problémy neustupují, musí lékař předepsat antibiotikum nebo antimykotikum a výplach pak slouží jen jako podpora léčby.

Nechcete-li dát kvasinkám šanci, ihned po koupání se převlečte do suchého oblečení. Léto je opravdu obdobím zvýšeného rizika poševních infekcí. Mokré plavky, neprodyšné spodní prádlo, upnuté džíny, nadbytečná konzumace nanuků a zmrzlin, koupání ve špinavé vodě, to všechno je živná půda pro rozmnožení kvasinek v našich intimních oblastech.

A co dělat, když vás kvasinková infekce zaskočí daleko od domova, bez léčivých přípravků v kabelce, bez možnosti návštěvy doktora? Kupte si bílý jogurt s živou kulturou a ten aplikujte přímo do pochvy. Tento recept je velmi starý, ale dodnes ženskými lékaři uznávaný.

 

Máte zkušenost s kvasinkovým onemocněním. Který přípravek vám nejlíp pomáhá. Myslíte, že stačí ty volně prodejné?

Autor: Šárka Balcarová

Mezinárodní den boje proti drogám
Kdy je voda ke koupání nebezpečná?