Freediving - potápění bez přístroje

V dnešním světě plném shonu, stresu a starostí vyhledává stále víc lidí aktivní formu odpočinku v příjemném, čistém a klidném prostředí. Jednou z aktivit v přírodě, která splňuje po všech stránkách požadavky pro aktivní regeneraci člověka, je i šnorchlování, nádechové potápění neboli freediving.

Freediving je úžasný a přirozený sport provozovaný v nádherném prostředí a svým charakterem skvěle zapadá do zdravého způsobu života. Máte konečně příležitost cíleně a pravidelně dělat něco pro své fyzické a psychické zdraví, ať už jsou vaše cíle jen rekreační, anebo máte zavodní ambice.

Jeho nespornou výhodou je také minimální materiální vybavení a závislost na potápěčských centrech. To jsou také důvody, proč se freediving těší po celém světě stále větší oblibě.

Dá se v podstatě říct, že je to sport pro všechny. Vše záleží na tom, co od potápění na nádech čekáte a kolik mu chcete věnovat času. Vaše možnosti jsou otevřené …

Základní kategorie potápěčských disciplín

1. Bazénové disciplíny:

 • „Statická apnoe (STA)“, při které je cílem vydržet co nejdéle na jeden nádech. Nejobvyklejší je poloha na hladině s obličejem ve vodě. Apneista se při ní vznáší na hladině, maximálně uvolněn fyzicky i psychicky. I v teplé vodě je nutné mít neoprén, protože se většinou provádí série apneí (zadržení dechu), a při absenci pohybu a sníženém metabolismu přichází rychle prochladnutí.
 • „Dynamická apnoe (DYF)“ se dále dělí na kategorie s ploutvemi a bez ploutví. U těchto disciplín je cílem uplavat na jeden nádech co nejdelší vzdálenost. Bez ploutví je snažší doplavat dále v kratším bazénu, protože jednoduchý obrat a následný odraz od pevné stěny znamená určitou úsporu energie. S ploutvemi je manévr obratu namáhavější a působí spíše ztrátově.

Aby člověk byl schopen takovéto výkony podat, před každým ponorem je nutné projít zvláštní procedurou. Ta sestává především z uvolňovacích cviků a dechové přípravy, která má za následek snížení tepové frekvence, celkového metabolizmu a tím i spotřeby kyslíku. Člověk tak přirozeně připraví své tělo i mysl na překonání dlouhé doby bez dýchání.

93170295.jpg

2. Hloubkové disciplíny:

 • hydrostatický tlak - v hloubce okolo 30 metrů jsou plíce průměrného člověka stlačeny na reziduální objem, což za normálních okolností znemožňuje dostat se hlouběji. Ovšem díky speciálním technikám uvolnění dýchacích svalů a vyrovnávání tlaku je možné tuto hranici několikanásobně překonat. Hydrostatický tlak navíc pomáhá dalšímu snižování tepové frekvence a dokonce ke stahování okysličené krve z periférií k životně důležitým orgánům. Stejně jako je tomu u vodních savců.
 • Konstantní zátěž (CWT)“, při které apneista během pokusu využívá k ponoru i k výstupu pouze síly svých nohou opatřených ploutvemi. Dopomoc paží a lana též není přípustná. S výjimkou obratu v nejhlubší části ponoru, kde může závodník lano jednou rukou uchopit, uvolnit cedulku s označením hloubky, a odrazit se nazpět.
 • „Variabilní váha (VWT)“ probíhá tak, že k sestupu do hloubky využívá apneista zařízení zvané „sled“, což je jakýsi zatížený výtah. Na tomto sledu je výhodnější býti v pozici hlavou vzhůru, což usnadňuje vyrovnávání tlaku a působí lépe i na psychiku. Po dosažení cílové hloubky se závodník dostává na hladinu vlastními silami libovolným způsobem. To znamená, že může jak ručkovat, tak používat ploutve. Trénink této disciplíny vzhledem k dosahování značných hloubek vyžaduje zajištění týmem technických potápěčů, a stává se tak finančně a technicky velmi náročným.
 • No limits (NLT)“ jak napovídá název je disciplína bez omezení. V praxi se k sestupu používá opět sled, k výstupu tažný balón. I když je v této disciplíně dosahováno největších hloubek, nemají takové rekordy mezi samotnými volnými potápěči nejvyšší váhu. Trénink a pokusy o rekordy jsou ponejvíce otázkou peněz, skutečnou prověrku znamenají spíše pro podpůrné potápěče, kteří musejí podstupovat až několikadenní dekomprese.

Jen pozor, i bazénové potápění na nádech může být velice nebezpečné, pokud je prováděno bez dozoru partnera a bez potřebných znalostí.

 

Máte zkušenosti s tímto sportem? Do jaké hloubky jste se ponořili?

Freediving - potápění bez přístroje patří do témat
 • potapeni v mori 1975-76 emil hrubes 05.04.2017 09:57:16

  jako student dulni zamecnik ostrava poruba,jsme skupinove jeli nazajezd do jugoslavie,pres balaton madarsko 1975-76 na 14 dni,hodne velike horko pri cestovani,na miste ve splitu jsme ubytovani potom pkyny do jake vzdalenosti muzeme byti,hruza.ja se potapel do hloubky 5 metru a po vyhladoveni jsem chtel vice az 10 metru,ale potvora vodni tlak me vihanel nad vodu,musel jsem se chytat spodniho dna a stejne mi to vihazovalo tlak na horu,ped tym jsem trenoval a z nadechem az skoro 2 minuty pod vodou,vzdycky jsem plaval na zabu tedy indiansky a do 2 minut to slo,ja nekourim a nepiju alkohol,lakalo mne podvodou,vice videt,z brylema je to nejlepsi,ploutve jsem nemel nemohljsem si to dovolit,financne,nebyl jsem majetny a ted taky nejsem,z ploutvema bych pod vodou uplaval delsi vzdalenost,nevim jestli v jugoslavii jsou zraloci, od te doby1977 jsem se uz do ciziny nedostal ,nj a aj jsem moc neumel,hodne jsem maloval a rozdaval krezby kone ,prirodu,mobily nebyly,ted mam mobil 737 402 925,zajem o pamatky, a vareni hoby,

 • Freediving Kristýna 17.08.2015 10:55:29

  Ja cvicim amatersky, nemam prostredky na kurzy a permici na bazen, tak zatim je to pres leto ba chate v bazenu a u more. Ale i pres neprofesiobalitu jsem zatim na rekordu 4:32 ve statice a plavani na dalku bez ploutvi zatim 55 metru :))
  Potapim se odmala a pri rozhodovani o budoucim povolani jsem se rozhidla ze zkusim biologii morskych savcu a freediving by mi pri teto praci dost pomohl:)

 • martin 04.08.2013 22:43:56

  14,5 metru, bohuzel sem nenarazil na vetsi hloubku, a ani nemel tak dlouhe lano na mereni. Bohuzel se potapim jen u more.

 • Kurzy Lukáš 31.08.2011 23:43:10

  Pokud máte zájem o vyzkoušení freedivingu pod vedením certifikovaného instruktora tak více informací naleznete třeba zde: http://www.apnea4all.com/

 • hloubkové potápění Tomáš 13.05.2010 14:37:32

  to by mě bavilo, nevíte někdo jestli něco takového je v okolí liberce?

  • Re: hloubkové potápění Martin 18.03.2011 07:45:47

   http://northfreediver.webnode.cz/

 • Potápění novina 20.12.2010 19:42:54

  Zkušenosti s tím nemám, hloubky nemusím, ale je pravda, že se můžete utopit i doma v bazénu...známá spadla z nafukovacího lehátka pozadu a uhodila se přitom do hlavy o dno bazénu, stáli jsme nedaleko, koukali jsme, jak se hrabe ven, tak jsme jí pomohli, říkala, že vůbec chvíli nevěděla, kde je ... a že to bylo velmi nepříjemné..

 • FREE vtch 18.05.2010 07:58:14

  FREEDIVING znamená hlavně VOLNÉ potápění... Není to žádné honění hloubek a časů pod vodou. Jde o relax, uvolnění, v klidu se koukat na život a krajinu kolem sebe. Jen si užívat stav bez tíže... :-) Ani ryby a ostatní podvodní zvířectvo se vás nebojí, když nevypouštíte vzduch z automatiky, který vodní tvory děsí :-)
  Viz obyčejné naše lomy, které máte třeba kousek od baráku:http://www.stream.cz/video/125 260-grodek
  A nebo jak to vypadá v moři:http://www.stream.cz/video//38 7388-kabat-uw-bara :-D

 • potápění Simča 13.05.2010 13:21:39

  Potápění jsem vždycky obdivovala, ale já osobně mám strach z hloubek a neodvážím se toho.


Plavání a potápění patří do témat

Adresář

Poradna na téma Plavání a potápění

Diskutujte na téma Plavání a potápění

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku